Staff Structure

In line with the school's vision, 'Let your light so shine before all, that they may see your good works, and glorify your Father which is in heaven' (Matthew 5:16), The teaching staff put the children at the heart of everything they do."


Staff Structure - Teaching Staff


 

Leadership Team
  • Ms R Phillips - Headteacher
  • The Rev L Bannon - Assistant Headteacher Work Related Learning / CPD Co-Ordinator / School Appeals / Marketing and Admissions / School Self Evaluation/ Curriculum Sponsor ICT
  • Mrs L Burton - Assistant Headteacher / Lead Professional on the Development of Christian Distinctiveness/ Curriculum Sponsor for Humanities ECT Leader
  • Mr M Canham - Assistant Headteacher / Pastoral Support Guidance and Achievement Innovator/ Data/ Timetable/ Safeguarding Lead/ Curriculum Development/ Curriculum Sponsor Science
  • Mr J Cartledge - Assistant Headteacher / Curriculum Leader ECAD / School/ Parent Curriculum Link/ Cultural Capital Co-Ordinator
  • Miss K Griffiths - Assistant Headteacher / Curriculum Leader English / Curriculum Sponsor Maths and HSCEY/ Appraisal & Reviews Co-Ordinator/ Lead on T&L
  • Mr P Joplin - Assistant Headteacher / Early Professional Development Co-Ordinator/ Designated Teacher for CLA/ Character Development
  • Mrs S Rogers - Business Manager / Finance, HR, Admin, Catering, ICT, Facilities Management, Compliance and Health & Safety
  • Mr A Smith - Assistant Headteacher / Lead Professional for Pastoral/ Safeguarding Lead

 

English Curriculum Area
  • Miss K Griffiths - Assistant Headteacher/ Curriculum Leader English / Curriculum Sponsor Maths and HSCEY/ Appraisal & Reviews Co-Ordinator/ Lead on T&L
  • Mrs E Allum - ECT2
  • Miss A Blackwell
  • Miss S Brennan
  • Miss S Coombs - Pupil Progress Leader Year 10
  • Miss S Barney - English Progress Leader for KS4 and Achievement Leader for English
  • Ms S Calder - Key Stage 3 Co-Ordinator
  • Mrs D Collinson
  • Miss R Edwards - Media Curriculum Delivery and Development
  • Mrs M Eves - Development Lead for English
  • Mrs C Goaten
  • Miss N Holden
  • Mrs C Langcake
  • Mr L Power
  • Miss N Ryan - ECT2
  • Miss J Smethurst - Maternity Leave
  • Miss G Warrington
  • Mr M Williams
  • Mrs S Wilson - Professional Mentor for Initial Teacher Education
  • Mr A Woff - ECT1 Maternity cover
  • Mrs K Woodier

 

Languages Curriculum Area
  • Miss J Parkinson - Curriculum Leader for MFL
  • Mrs G Bateman
  • Mrs L Bentley - ECT1
  • Ms C Burns
  • Miss K Swan - ECT2
  • Mr A White - Subject Leader of MFL

 

Humanities Curriculum Area
  • Mrs L Burton - Assistant Headteacher / Lead Professional on the Development of Christian Distinctiveness/ Curriculum Sponsor for Humanities
  • Ms A Palfrey - Curriculum Leader for Humanities ECT Leader
  • The Rev L Bannon - Assistant Headteacher
  • Miss E Betts - ECT1 
  • Mr P Brade - ECT2
  • Mrs M Dulson
  • Mr J Gilbey - ECT1
  • Mr B Guest
  • Mrs B Guy - Subject Leader for History
  • Miss N Joyce - Assistant Curriculum Leader for Humanities
  • Mrs L Lewis
  • Miss I McLean
  • Mrs S Miller - Subject Leader PSHE
  • Miss D Murphy
  • Mr A Myers - Teach First Trainee (Year 2)
  • Mrs H Wilton - Subject Leader RS

 

Mathematics Curriculum Area
  • Mr C Hewson - Director of Maths
  • Miss P Anderton - ECT2
  • Mrs S Arthur - Assistant Director of Maths
  • Miss L Arrowsmith
  • Mr A Aubrey - Intervention Teacher of Maths
  • Mrs K Barrow-Higgins - Lead Teacher of Maths
  • Mr A Bell - ETC2
  • Miss K Davies
  • Mrs S France
  • Miss J Horsewood - ECT2 Acting Careers Co-Ordinator
  • Miss K Jones
  • Miss L Lake - Intervention Co-Ordinator for Maths
  • Mr D Lawson
  • Miss E McCracken - KS3 Co-Ordinator for Maths Maternity Leave
  • Mr H Perkins - ECT1
  • Mr M Raggett
  • Mr D Roberts
  • Mr J Roberts
  • Miss R Schofield - ECT2

 

Science Curriculum Area
  • Mr I Philcock - Curriculum Leader for Science
  • Mrs F Biddlestone - KS3 Co-Ordinator for Science
  • Mrs A Braithwaite
  • Mrs S Brown
  • Miss K Bruce
  • Miss E Dumbill
  • Mr S Hawker-Green - KS4 Co-Ordinator for Science
  • Mrs D Hersey - Maternity Leave
  • Mrs A Hood - Data and Assessment Assistant/ Strategic Science Co-Ordinator
  • Mrs J Howarth
  • Miss E Jones - Pupil Premium Outreach & Liaison Teacher Maternity Leave
  • Miss N Marsland
  • Miss L McGee
  • Mr A Mclachlan
  • Mr D Minshull
  • Mr A Smith - Assistant Headteacher - Lead Professional for Pastoral
  • Miss N Turnbull - Teach First Trainee

 

Engineering, Creative Arts & Design Curriculum Area
  • Mr J Cartledge - Assistant Headteacher/ Curriculum Leader ECAD / School/ Parent Curriculum Link/ Assistant Pupil Premium Co-Ordinator/ Cultural Capital Co-Ordinator
  • Mrs C Jones - ECAD Monitoring Assessment and Review
  • Mrs N Cartledge - Subject Leader Food Technology
  • Miss N Dickinson - ECT1
  • Mr S Dunbar
  • Mr L Forrester
  • Mrs R Leahey
  • Mr D O'Neill
  • Mrs L O'Neill
  • Mrs R Simpson

 

Health & Social Care
  • Mrs D Kennedy - Subject Leader Health and Social Care/ BTEC Internal Verifier
  • Miss V McNamara
  • Miss F Tynan - SEND Teaching and Learning Leader

 

Information Communication Technology
  • Mr A Bunby - Curriculum Leader ICT, Business Studies & Computer Science
  • Miss A Wharton - Teach First Trainee

 

Physical Education Curriculum Area
  • Mr J Yarranton - Curriculum Leader for Physical Education
  • Mr M Canham - Assistant Headteacher
  • Mr H Crowe - Pupil Progress Leader Year 8
  • Mrs L Earlam
  • Mr S Hulse - Pupil Progress Leader Year 9
  • Mr P Joplin - Assistant Headteacher
  • Mr K Lynch
  • Miss L Quigley - Pupil Progress Leader Year 7
  • Miss S Rapple                     
  • Mr R Stead - Pupil Progress Leader Year 11
  • Miss F Tynan - SEND Teaching and Learning Leader- SENCO

 

Performing Arts Curriculum Area
  • Miss D Jones - Curriculum Leader for Performing Arts
  • Mr L Fenney - ECT2
  • Miss V McNamara
  • Mr S Payne - ECT2

 

SEND Pupil Support Team
  • Miss F Tynan - SEND Teaching and Learning Leader- SENCO
  • Mrs S Goddard - Additional Needs Parent/Carer Liaison Leader
  • Mr G Simpson - Social Inclusion Officer
  • Mrs D Stewart - Additional Needs Support Officer
  • Mrs R Fitzgerald - Administrative Officer
  • Mrs Cathy Gilroy - HLTA

Staff Structure - Support Staff


 

Business Manager
  • Mrs S Rogers

 

Finance, Payroll & Personnel
  • Miss A Pharoah Finance & HR Officer
  • Mrs J Jones Assistant Business Manager
  • Mrs V Lavin Senior Personnel & Payroll Officer
  • Mrs F Lloyd Personnel Officer
  • Mrs E Pedroso Finance Assistant

 

Pupil Services Office
  • Mrs A Cashmore - Administrative Officer/ Responsible for Cover
  • Mrs D Lamb - Administrative Officer/ Including Pupil Data
  • Miss F Gibson - Pastoral Assistant
  • Miss L Malam - Admin Assistant
  • Miss M Fergusson - Receptionist & Admin Assistant
  • Mrs J Woods - Receptionist & Admin Assistant

 

Headteacher's PA Office
  • Mrs S Bennett

 

Inclusion
  • Mrs R Fitzgerald - Administrative Officer
  • Mrs D Stewart - AN Support Officer

 

Examinations
  • Mrs Carol Evans - Exams and Data Manager
  • Miss P Morton - Exams and Data Officer Plus Assessor for Access Arrangements
  • Mrs E Cretney - Data & PP Administrator

 

Reprographics
  • Mrs N Landrum - Reprographics Manager / Marketing and Media

 

ICT
  • Mr D Kell - ICT Operations and Development Manager
  • Mr J Clark - ICT Technician
  • Mr C Penketh - ICT Technician

 

Technicians / Resource Assistants
  • Mr J Eaton - Science
  • Mrs E Hammond - Science
  • Mrs G Stuart - Science
  • Mr G Gaddas - Science
  • Mr D Truman - PE
  • Mr T Clarke - Technology
  • Ms H Revans - Food Technology
  • Miss S O’Neill - Art
  • Mrs A Kielty - Maths & Humanities
  • Mrs E Cretney - English & MFL

 

Farm
  • Ms L Hackett - Farm Development Manager
  • Miss H Cole - Assistant Farm Manager
  • Mr A Sykes - Farm Ranger
  • Mrs A Kielty - Farm Technician
  • Mr P May - Farm Ranger
  • Mrs A Kielty - Farm Technician

 

Pupil Premium Counsellor / Welfare Officers
  • Miss J Scott
  • Miss S Hughes

 

HSLO
  • Sue Goddard - SEND
  • Elizabeth Jones - KS4 Maternity Leave

 

Cover Supervisors
  • Mr A Biggins
  • Miss M Burke
  • Mr B Gill
  • Mrs H Hill
  • Miss L Hughes - ECO Co-Ordinator
  • Miss N Marsland
  • Miss M O'Neill
  • Miss E R Sherlock
  • Ms J Smith
  • Mr T Wheeler

 

HLTA
  • Mrs C Gilroy

 

Teaching Assistants 3
  • Mr M Bianco (delivering Tier 2 intervention)
  • Miss H Charlton
  • Miss E Duller
  • Miss D Evans
  • Mrs J Godfrey
  • Mrs S Goddard
  • Mrs R Hilton
  • Mrs A Smith

 

Teaching Assistants 2
  • Mrs D Cox
  • Mrs J McHale
  • Mrs L Rule
  • Mrs J Wallwork

 

Teaching Assistants 1
  • Mrs A Clewlow
  • Mrs C Doughty
  • Mr G Evans
  • Mrs L Hodgson
  • Mrs L Hodson
  • Mrs B Irving
  • Miss A Lavelle
  • Mrs L Makin
  • Mrs M Makin
  • Mrs L Mason
  • Mr R McBride
  • Mrs D McKay
  • Miss C Melay
  • Ms T Mohylna
  • Mr C Parker
  • Mrs S Raftery
  • Miss C Rawlings
  • Ms A Richards
  • Miss C Settle
  • Miss E Watterson

 

Social Inclusion Mentors
  • Miss G Baker
  • Mrs S Ward
  • Mr J Hennessey

 

Pastoral Teams - Pupil Progress Leader
  • Year 7 - Miss L Quigley
  • Year 8 - Mr H Crowe
  • Year 9 - Mr S Hulse
  • Year 10 - Miss S Coombs/ Mr A Hesketh
  • Year 11 - Mr R Stead

 

Pastoral Teams - Assistant Pupil Progress Leader
  • Mrs S Ward
  • Miss K McAlister / Mr A Biggins
  • Miss S Hughes
  • Miss A Kasha
  • Mr J Hennessey - Pastoral, Wellbeing Support Officer / AP – Westlake

 

Premises Staff
  • Mr S Iddon - Premises Officer
  • Mr J Kielty - Premises Officer

 

Health & Safety Officer
  • Mr C Hall

 

Cleaning Manager
  • Mrs J Walker

 

Cleaning Staff
  • Mr T Casey
  • Mrs G Charlton
  • Mrs G Davies
  • Mrs J Davis
  • Mrs M Diable
  • Mrs L Flaherty
  • Mrs M Gellvear
  • Mrs E Hammond
  • Miss J James
  • Miss J Kieran
  • Mrs C Lowe
  • Mrs S O'Hare
  • Miss P Ormond
  • Miss M Orton
  • Mr C McCallen
  • Miss J Riley
  • Mrs M Tyrrel
  • Mrs T Wingfield

 

Lunchtime Supervisory Assistant
  • Miss J Kieran

 

Sports Complex
  • Miss D Ryan – Sports Complex Manager
  • Miss L Taylor – Sports Cleaner/Attendant

 

Catering Manager
  • Mr I Langley - Catering Development Manager
  • Mrs M Clifton - Catering Supervisor (job share)
  • Miss B McDonald - Catering Supervisor (job share)

 

Catering Staff
  • Mrs S Cadden
  • Mrs C Davies (i/c Bakery)
  • Mrs M Diable
  • Mrs K Elrick
  • Mrs M Leyland
  • Mrs C Lowe
  • Mrs M Piercy
  • Miss H Phillips
  • Mrs J Riley
  • Mr B Weight
  • Miss L Welsh
  • Mrs J Skidmore (Catering Cleaning Support)

 

Chaplaincy Team - St Mary's Church Upton
  • Rev A Ham
  • Mr M Kydd
  • Ms B Johnson
  • Mrs C Farrell
TOP